Vzpomínkový medailonek

 

RNDr. Zdeněk Slovák, CSc.  (1937 - 2019)
 

RNDr. Zdeněk Slovák, CSc., vynikající všestranný analytik a spektroskopik se narodil v červnu 1937. Obor chemie začal studovat v roce 1955 v Brně na přírodovědecké fakultě dnešní Masarykovy univerzity. V rámci akademické studentské výměny pak v letech 1956-1961 absolvoval studium chemie v Německu na univerzitě v Lipsku jako diplomovaný chemik. Po návratu do vlasti mu byl v roce 1961 přiznán na univerzitě v Brně titul „prom. chem.“.

Do své prvé praxe nastoupil ve Výzkumném ústavu makromolekulární chemie v Brně do oddělení analytické chemie, kde vyvíjel pod vedením Ing. M. Přibyla, CSc. unikátní coulometrické metody stanovení vody a silně redukujících látek. Tato tematika se pak stala v letech 1963-1966 náplní jeho externí aspirantury u Prof. Dr. A. Okáče na brněnské univerzitě, kde po absolutoriu obdržel společně s titulem kandidáta chemických věd (CSc.) i titul RNDr. V letech 1962-1965 také absolvoval speciální postgraduální kurz analytické chemie na VŠCHT pod vedením Prof. Dr. F. Čůty jako „inženýr specialista“.

Od roku 1966 až do doby odchodu do důchodu pak pracoval ve Výzkumném ústavu čistých chemikálií podniku Lachema v Brně, v odboru analytické chemie. Zprvu se věnoval charakterizaci činidel pro spektrofotometrická stanovení, později pak výzkumu analytických vlastností selektivních sorbentů na bázi glykolmethakrylátových gelů s cíleně vázanými analytickými funkčními skupinami. Obecně se zabýval analýzou nejrůznějších materiálů, nejen metodami atomové spektroskopie (AAS, OES), např. stanovením obsahů jak základních látek, tak i stopových nečistot v materiálech pro mikroelektroniku a moderní keramiku, v leptacích lázních, v produktech při výrobě platinových cytostatik a klinických materiálech při jejich testování, v meziproduktech přepracovávání drahých kovů a vzácných zemin, v různých ekologicky nebezpečných odpadech aj. Úplný výčet by byl velmi dlouhý.

K jeho významným, odbornou veřejností oceňovaným pracím se řadí vývoj prekoncentračních metod stanovení stopových prvků pomocí selektivních sorbentů a metod stanovení s využitím přímého dávkování práškovitých materiálů (často velmi obtížně analyzovatelných na mokré cestě), a to ve formě suspenzí do elektrotermických atomizátorů užívaných v AAS. Rozborem již historických literárních zdrojů je možné dokumentovat, že je Zdeněk Slovák světovým průkopníkem cíleného zavedení a využívání posledně jmenovaného přístupu.

Působil v hlavním výboru a předsednictvu SS JMM, i jako organizátor řady odborných kurzů, seminářů a konferencí organizovaných naší společností.

V soukromém životě dosáhl jako nadšený vysokohorský turista řady významných alpských, balkánských či skandinávských vrcholů. Rád cestoval po světě a poznával nejen přírodní krásy, ale i historické a kulturní pamětihodnosti. Mezi jeho koníčky patřilo fotografování, malířství, klasická i moderní hudba.

V říjnu 2002 jej postihla vážná mozková příhoda s trvalými následky. Zemřel v lednu 2019.

 

zpět