Cena Vladimíra Hanuše - hodnotící komise

 

doc. Mgr. Jan Havliš, Dr. - Masarykova univerzita, Brno

K proteomice a bioanalytickému využití hmotnostní spektrometrie jsem se dostal v roce 2001 na postdoktorském pobytu na Ústavu Maxe Plancka pro molekulární buněčnou biologii a genetiku v Drážďanech (Max Planck Institute of Molecular Cell Biology and Genetics, MPI-CBG) ve skupině dr. Andreje Shevchenka. Začal jsem podílet na analýzách preparací proteinových komplexů a vývoji bioanalytických metod využívajících hmotnostní spektrometrii (kvantifikace proteinů pomocí stabilních izotopových značek, zvýšení účinnosti štěpení trypsinem v rámci přípravy vzorku, metody optimálního využití zvláštních MALDI terčíků firmy Bruker), které vedly k zajímavým výsledkům a dodnes citovaným metodickým pracem (komplex APC v Cell, optimalizace tryptického štěpení Nature Protocols). Po návratu jsem se zapojil do práce v rámci výzkumné skupiny prof. Zdráhala, která fungovala na CEITECu v úzké spolupráci s Centrální laboratoří Proteomika. Mezi další spolupráce patřila např. práce s Univerzitou Palackého a prof. Šebelou. Ačkoliv se dnes již přímo nepodílím na proteomickém výzkumu, jsem aktivní ve výuce a vedení závěrečných prací v těchto oborech.

prof. RNDr. Karel Lemr, Ph.D. - Univerzita Palackého v Olomouci

Karel Lemr, nar. 1963, absolvoval obor analytická chemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Pracoval ve farmaceutickém průmyslu (1986-1992). Po návratu na Přírodovědeckou fakultu UP působil mimo jiné jako vedoucí katedry (2008-2020) a proděkan pro vědu a výzkum (2018-2022). Částečný úvazek má na Mikrobiologickém ústavu AV ČR. Věnuje se separačním metodám a hmotnostní spektrometrii, analýze drog, materiálů uměleckých děl aj. Je autorem/spoluautorem 150+ publikací. Vyučuje analytickou chemii, kapalinovou chromatografii, hmotnostní spektrometrii. Zahraniční zkušenosti zahrnují pobyty a spolupráci: Ca´Foscari University, Benátky, Itálie (prof. A. Marcomini), Purdue University, West Lafayette, USA (prof. R. G. Cooks), University of Washington, Seattle, USA (prof. F. Tureček) nebo University of Texas at Arlington, USA (prof. K. A. Schug). Působil v Odborné komisi Rady pro výzkum, vývoj a inovace, v panelu a oborové komisi GAČR aj. Byl oceněn Hanušovou medailí České společnosti chemické (2018), Cenou Karla Preise (2020, Chemické listy).

dr. Aleš Svatoš

Dr. Aleš Svatoš je vystudovaný organický chemik, který nechtěl strávit celý život v laboratoři a chce poznávat přírodu. Během stáže na Cornell University na začátku 90-tých let se začal zabývat chemickou ekologii, disciplínou hledající zákonitosti chemické komunikace mezi organismy. Některé z těchto látek se vyskytují v nanogramových množstvích a to ho přivedlo k hmotnostní spektrometrii. Tou se zabýval i během svého 20-letého působení na Max-Planckově Institutu v Jeně, kde do roku 2021 vedl skupinu MS a proteomiky. Vedle servisních měření vyvinul řadu nových přístupů v hmotnostní spektrometrii např. zavedení nové třídy MALDI matric pro metabolomiku s minimem signálů v pozadí. Také rozvinul nové přístupy v oblasti hmotnostního zobrazování metabolitů a byl na počátku programu Sirius pro identifikaci organických látek. Vychoval i mnoho mladých vědců během jejich PhD studia nebo posdoktorálních stáží, se snahou propojit hmotnostní spektrometrii a biologii. Jeho publikace mají dodnes velký ohlas (ca 10 000 citací, H index 55). Nyní po penzionování si bohatě užívá přírody ve svém vinařství Porta Bohemica ve Velkých Žernosekách.

prof. RNDr. Patrik Španěl, Dr. rer. nat.  - ÚFCH-JH AV ČR v.v.i., Praha

Patrik Španěl vystudoval fyziku plazmatu na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze a získal doktorát z iontové fyziky na univerzitě v rakouském Innsbrucku. V současné době je vedoucím Oddělení chemie iontů v plynné fázi, předsedou rady a zástupcem ředitele Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR v Praze a hostujícím profesorem na Imperial College London. Spolu s kolegyněmi a kolegy se zabývá výzkumem kinetiky a mechanismů iontově-molekulových reakcí pro kvantifikaci těkavých sloučenin a vyvíjí přístroje pro hmotnostní spektrometrii založené těchto principech. Podílí se také na interdisciplinárních studiích od atmosférického prostředí přes potravinářství až po analýzu dechu. Je spoluautorem více než 300 publikací, které byly 13000krát citovány (h-index 63).

 

 

Ing. Petr Verner, CSc.

Narozen v roce 1953 v Praze. Absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, obor Analytická chemie. V letech 1979 – 84 pracoval jako vědecký pracovník Výzkumného ústavu pro farmacii a biochemii, kde získal titul kandidáta věd. Poté nastoupil ve VFN Praha do nově vznikající laboratoře hmotnostní spektrometrie v Centru dědičných metabolických poruch, kde s využitím jednoho z prvních počítačově řízených GCMS (Finnigan 1020) zaváděl GCMS diagnostiku dědičných poruch v ČR a působil jako poradce pro tuto techniku v zemích tehdejšího východního bloku. Po sametové revoluci strávil 1,5 roku v Center for Medical Research v Harrow, UK a následně nastoupil k firmě SPECTRONEX, později Thermo Fisher Scientific, jejíž pobočku v ČR dlouhá léta vedl a řídil dodávky a servis hmotnostních spektrometrů této firmy do mnoha českých i slovenských laboratoří.